פריטי הזיכרון

Memory-Berlin17

15,000 פריטים הקשורים לשואה מעזבון פריטי השואה של וולפגנג הני נתרמו למוזיאון ההיסטורי הגרמני בברלין ויוצגו שם.המוזיאון ההיסטורי בברלין קיבל אוסף של 15,000 פריטים הקשורים לתקופת השואה מעיזבונו של וולפגנג הני, שנפטר בשנת 2017 בגיל 93. הני נולד ב־1924 בברלין, בנם של אב קתולי ואם יהודייה. על פי חוקי נירנברג ב־1935, הוא נחשב ל"יהודי מדרגה ראשונה ובן תערובת". הני איבד בני משפחה רבים בשואה וכאשר יצא לגמלאות מקריירה מוצלחת כמהנדס אזרחי עירוני, הוא החליט שצריך לעשות משהו לזיכרונם וכבודם של בני משפחתו האבודה.
הוא חשש שזיכרון השואה מתעמעם והאנטישמיות מרימה ראש והחל לאסוף פריטים הקושרים לרצח העם שנעשה בשואה. הוא נסע ברחבי גרמניה ואסף ממצאים בעלי משמעות שסיפרו את סיפור האנטישמיות בגרמניה הנאצית: פוסטרים, כרטיסי מזון, קרעים של ספרי תורה, גלויות אנטישמיות, שטרות כסף שהיו בשימוש במחנות הריכוז ועוד. חלק מהממצאים שימשו בתערוכה הנודדת של "היהודי הנצחי" שנוסדה על ידי הנאצים לפני המלחמה על מנת להשפיל את היהודים ולהציגם כסטריוטיפ נלעג. לתרומת האוסף למוזיאון יהיה תפקיד מפתח בתכנית המחקר של המוזיאון הנערכת בשיתוף עם המרכז לחקר האנטישמיות.
"בבתי הספר התלמידים שומעים ממוריהם על הנאצים אבל הם לא ממש מודעים למה שהיה", אמר הני בטקס קבלת פרס אוברמאייר להיסטוריה יהודית "מאוד חשוב שהנוער ידע מה קרה".
הני הקדיש שלושה עשורים בבניית האוסף, שנסקר בתערוכות שהתקיימו בגרמניה ובפולניה. בשנת 2006 הוא זכה במסדר הברלינאי לפעילות מיטיבה. הני יחד עם אשתו נהג לבקר בבתי ספר ולהרצות על חוויותיהם בשואה על מנת להבטיח שזיכרון השואה לא יפוג לאחר מות השורדים, שהם כיום כבר מבוגרים מאוד.
ההכרזה על קבלת התרומה של אוסף הני הגיעה כאשר אירועים אנטישמיים בגרמניה מתגברים. בשנה האחרונה נרשמו למעלה מ־2000 אירועים שכאלה.