טיולים לגיל החדש ולכל המשפחה

מדריך טיולים חדש לארץ המונגשת

הספר "שביל הזהב" נכתב על ידי האחיות ענת מתת-טוב כהן ובשמת אדמון. שתיהן בעלות תארים אקדמיים בגיאוגרפיה ואוהבות לטייל יחד. ענת היא גרונטולוגית במקצועה (מומחית לגיל השלישי). בשמת אחותה היא אשת יחסי ציבור, שכתבה בעבר מספר ספרים. יחד הן חיברו את הספר, שהוא הראשון מסוגו לאוכלוסייה שאליה הוא פונה.
מספרת ענת: "הספר 'שביל הזהב' נולד מתוך כך, שכגרונטולוגית זיהיתי שיש בו צורך. עד ש'שביל הזהב' יצא, לא היה ספר שבד בבד עם מסלולי טיול למבוגרים פירט גם את מידת הנגישות של האתרים. מתוך העבודה על הספר ראינו שמכיוון שהוא מביא מקרא לגבי הנגשת האתרים, הוא ממילא מתאים גם לאנשים עם מוגבלות בכל הגילים, לא רק למבוגרים, ומתוך כך גם למשפחות עם עגלת תינוק שמחפשות מסלולים קצרים לטיול עם המשפחה, כך שבסופו של דבר הוא מתאים לכולם".
על שער הספר כתוב שהוא מציע טיולים "לגיל החדש". למה הכוונה?
"הגיל החדש הוא מונח שטבעו הגרונטולוגים. עם העלייה בתוחלת החיים, הפער בין המושג 'זקן מופלג' ל'אדם מבוגר' הולך וגדל. המבוגרים הצעירים הללו הם בני 'הגיל החדש'. רבים מבני הגיל החדש נהנים מבריאות טובה ומכושר גופני טוב לאורך שנים רבות, ורבים מהם (אם הם לא עסוקים מדיי ב'גידול' הנכדים), גם מזמן פנוי ומרווחה כלכלית. מסלולי הטיול המוצעים בספר (מק"מ אחד ועד לחמישה ק"מ מקסימום) מכילים מקרא המתאר את מידת התאמתו לאלו המתנהלים עם הליכון, עם מקלות הליכה או בכיסא גלגלים, אם מדובר בדרך סלולה או כבושה, בנתיב עפר או עם מהמורות, מספר החניות המוקצות באתר לנכים, ואם השירותים במקום מותאמים לנכים. כל זאת, כדי להקל את היציאה לטבע ולמרחב הציבורי לכל מי שמונע מעצמו את ההנאה הזאת רק בשל החשש שאינו יודע בדיוק מה מצפה לו עם היציאה מהבית. זה ספר שמתאים מאד כמתנה להורים, לדודים או לסבים/תות, אבל גם לצעירים שהם קצת 'פדלאות' שמחפשים מסלולים קלים וקצרים — הן בטבע והן בערים".
איך היה לעבוד על הספר כאחיות?
בשמת: "שתינו אוהבות לטייל. לשתינו גם תארים אקדמיים בגיאוגרפיה עם התמחות בתכנון עירוני. ענת מומחית ממש למסלולים בטבע ומכירה כל שביל ואבן בארץ, ואני מצויה יותר במוזיאונים ובאתרים עירוניים, כך שכל אחת הביאה את הפורטה שלה וכללנו בספר קצת מזה וקצת מזה".
ענת: "אצלי התגבש החלום להוציא ספר כבר לפני כמה שנים. כשהתחלנו לחשוב על הרעיון לא באמת ידענו אם ייצא מזה ספר. טיילנו וחלמנו. לאט לאט התמקדנו בתכנים מתוך מחשבה שזהו באמת ספר חשוב. ישנם מבוגרים או אנשים עם מוגבלות שחשוב להם לדעת בדיוק מה מצפה להם עם היציאה מהבית. מידע כמו — אם יש או אין באתר שירותים מונגשים או אם יש או אין שולחנות פיקניק מונגשים — זה מה שיעשה בעבורם את ההבדל בין לצאת או לא לצאת לטיול. בשמת הבינה את החשיבות של העניין והתגייסה בשמחה לפרויקט וביחד הוצאנו את החלום מהכוח אל הפועל".
מה הפרויקט הבא שלכן?
"אם הספר אכן יצליח ויהיה לו ביקוש, אולי לכתוב בהמשך ספר נוסף"…

מערכת ארץ וטבע

מנהרת הטמפלרים, עכו

סוג טיול: מנהרה תת קרקעית.
עונה: כל השנה.
הגעה: רחוב ההגנה, עכו העתיקה.
Waze: מנהרת הטמפלרים, ההגנה, עכו.
הליכה: אורך המנהרה 350 מ'.
פרטים נוספים: מסלול סלול ונוח להליכה.
חניה: ישנם מתחמי חניות מפוזרים בסביבה. חלקם לנכים.
מתקני פיקניק: אין.
שירותים: יש. תא 1 מותאם לנכים.
מי שתייה: אין.
דמי כניסה: יש.
שעות פתיחה: ראשון-חמישי, שבת וחג:
17:00-8:30 (בקיץ עד 18:00).
שישי, ערבי חג: 16:00-8:30 (קיץ עד 17:00).
דרכי התקשרות: 04-9956707.

בשנת 1999, במהלך עבודות תשתית בעיר עכו, התגלתה מנהרת הטמפלרים, ששימשה את מסדר האבירים הטמפלרים שהגיעו בשנת 1187. המסדר היה מסדר צבאי נזירי, שנוסד בירושלים במטרה להגן על עולי הרגל הנוצריים מפני המוסלמים במסעותיהם לארץ הקודש.
אורך מנהרת הטמפלרים, שמטרתה הייתה לשמש מעבר תת קרקעי אסטרטגי מקצה העיר אל קצה, 350 מטרים.
תקרת המנהרה עגולה, והמסלול מרוצף בקורות עץ על פני תעלת מים.

מסלול מתוך הספר "שביל הזהב".

למסלולים נוספים הזמינו את הספר "שביל הזהב" במחיר מוזל