טיול עירוני, מוזיאון, יקב ונופש

קיץ בגליל

במיוחד לקוראי האתר ארבע הצעות לבילוי

בין‭ ‬החומות: יום‭ ‬סיור‭ ‬בעכו‭ ‬העתיקה

ב־20 במרץ 1799, הטיל נפוליאון מצור על עכו — יעד חשוב בדרכו לבסס לעצמו אימפריה במזרח. המצביא בן השלושים היה בתחילת דרך צבאית מסחררת, וניחן בכישרון אסטרטגי וצבאי שאף צבא לא הצליח עד אז לעמוד מולו. מולו ניצב מושל עכו, אחמד אל ג'זאר. נפוליאון ציפה שעכו תיפול תוך ימים ספורים, כאשר צבאו נוחל בינתיים הצלחות מסביב, כולל אחד מגדול ניצחונותיו — קרב התבור. אבל עכו לא נפלה. העיר עמדה איתנה, כאשר מהים היא נעזרת בצי הבריטי. 54 ימים נמשך המצור, עד ש נפוליאון וויתר, והחליט לסגת חזרה למצרים ולסיים את ההרפתקה שלו במזרח.
עכו היא אחת הערים העתיקות ביותר בארץ. עברו והתגוררו בה הפיניקים, היוונים, הרומאים, המוסלמים, הצלבנים, הממלוכים, התורכים והבריטים. ההיסטוריה המרתקת שלה מציצה מתחת למבנים העתיקים.
אי אפשר להכיר לעומק את כל פרקיה של עכו ביום סיור קצר. אבל בהחלט אפשר לראות את האטרקציות המרכזיות — ואז לחשוב על המשך.
יום סיור בעכו כדאי שיתחיל במרכז המבקרים בחצר המצודה, "ממלכת האבירים". כאן אפשר לצפות בסרט קצר על עכו ולצאת לסיור עם מכשיר הדרכה קולי. ראשיתו של כל סיור בעכו הוא ביקור במצודה הצלבנית הגדולה, מצודת רובע המסדר הצלבני ההוספיטלרי, אחת המצודות הצלבניות הגדולות בעולם. במקום, ("אולמות האבירים") שרידים של המרכז ההוספיטלרי הגדול שבו אפשר לראות את מקומות ההתכנסות של האבירים, הלינה, חדר האוכל, הכנסייה והחצר הפנימית. במרחב העצום של המצודה הוקם "רחוב אומנים" שבו מוצגות יצירות של אומנות עתיקה ואפשר להתנסות במשחקים של ימי הביניים.
מהמצודה נצא לביקור בחמאם התורכי המחודש. לוותיקים שבינינו החמאם מוכר כמקום שבו החלה הפריצה לכלא עכו (והוא מופיע בסרט "אקסודוס", כאשר פול ניומן עובר בין המתרחצים ומצווה עליהם לשתוק). כיום מוצגת במקום חווית מולטי־מדיה המתמקדת בסיפורו של הבלן האחרון. מבעד לעיניו של הבלן מתוארת ההיסטוריה העותומנית של עכו.
משם נעבור לביקור במוזיאון עוקשי לאמנות מודרנית, המציג תערוכות מתחלפות. כיום מוצגת במוזיאון התערוכה "שני צלמי רחוב". משם אפשר לעבור למוזיאון האתנוגרפי של העיר, "אוצרות בחומה".
כדי להרגיש מעט טמפלרים נרד למנהרת הטמפלרים, מנהרת מילוט ומסלול תת־קרקעי החוצה את עכו ממזרח למערב. המנהרה מרוצפת במשטחי עץ מעל המים הזורמים בקרקעיתה ולאורך המסלול מוצגת חווית מולטי-מדיה.
בצהריים נצא לסיור בשווקים של עכו העתיקה. תבלינים, דגים, מתנות וכמובן חומוס — יש הטוענים הטוב בארץ. מי שאינו מסתפק בחומוס יוכל לגשת למסעדה כשרה חדשה במתחם המצודה, או לדגום את שפע מסעדות השף ודוכני האוכל במרחבי העיר העתיקה.
לאחר שנשבע נרד לנמל שבו אפשרויות שיט שונות. נציץ גם אל מגדל השעון התורכי המפורסם, עם שלל סמליו ועיטוריו בחזית של חאן אל עומדאן, אחד משלל החאנים העתיקים של עכו. האם זה המקום שבו התארח מרקו פולו בדרכו לסין? לא בטוח, מרקו פולו מתאר את ביקורו בעיר, אבל עכו עוד שומרת כמה סודות לעצמה.

אולמות האבירים (צילום: אלה לייטוס)

במהלך הקיץ מוצע כרטיס מבצע משולב לכל האתרים במחיר של 30 שקלים בלבד.
במנהרת הטמפלרים יש לבדוק זמינות הביקור, לאור עבודות שיפוץ ביציאה המערבית של המנהרה. לפרטים נוספים: החברה לפיתוח עכו העתיקה ונצרת 04-9956706/7
www.go-akko.com

מוזיאון‭ ‬חצר‭ ‬היישוב‭ ‬הישן

המוזיאון מקיים סיורים תיאטרליים, מוזיקליים וקולינריים לקהל הרחב ולקבוצות מאורגנות, כמו גם פעילות חווייתית למשפחות בחופשות מערכת החינוך
בהתאם להנחיות הממשלה, המוזיאון חזר לפעילות במגבלות מסויימות החל מתאריך 19.5.2020. כעת המוזיאון פתוח לביקורי קבוצות / משפחות וכן לאירועים קטנים בלבד ובתיאום מראש. ניתן לתאם פעילות בטלפון 02-6276319, בפניה בעמוד “צור קשר” באתר האינטרנט או בפנייה באמצעות הפייסבוק.

פעילות קיץ לכל המשפחה

סיור מומחז ברובע היהודי
סיור יום חמישי, בשעה 17:00
ויקטור מיוחס הוא בעל עסק מצליח מאד בשוק המקומי. למרות השבוע העמוס, השיא מגיע תמיד לקראת סוף השבוע, שעות ספורות לפני שבת קודש. בסיור זה קצת לפני שבת נתלווה אל האיש הכי עסוק ברובע היהודי, בהכנות הקדחתניות שלפני היום הקדוש, סודות החמינדוס של אשתו שתחיה, סיפורי שבת ומעשיות, וטיפים איך להיות מוכנים קצת לפני שבת קודש…

אירועים קודמים:
אירוע ספרותי בעקבות יהודה עמיחי
לרגל יום ירושלים, מוזיאון חצר הישוב הישן קיים אירוע ספרותי — בעקבות יהודה עמיחי שירתו ויחסו לירושלים. אפשר לצפות באירוע ביוטיוב.
אירוע ספרותי בעקבות חיים גורי
במלאת שנתיים ללכתו של המשורר חיים גורי ולרגל חודש העצמאות והזכרון נערך אירוע בו הוקראו שיריו ושירים בהשראתו.

מוזיאון חצר הישוב הישן, אור החיים 6, ירושלים, www.oyc.co.il

משק היין הנס שטרנבך

כרם‭ ‬ג‭'‬נבא

ביקור במשק היין הנס שטרנבך

לכרם הוותיק של משק היין קוראים כרם ג'נבא, משום שהוא נטוע למרגלות ח'רבת ג'נבא א־תחתא, בנחל חכליל התחתון, לא הרחק משפכו אל נחל האלה.
ח'רבת ג'נבא היא אתר רווי בהיסטוריה: בשנת 634 נערך כאן קרב אג'נאדיין שבו ניצחו הערבים את הביזנטים, וחדרו אל מרכז הארץ. ניתוח התיאור המקראי של מחנה הפלשתים במערכה שנסתיימה בדו־קרב בין דוד לגלית, מביא למסקנה ששלוחת ג'נבא היא "אפס־דמים" — מקום המפקדה הפלשתית, ממנה יצא גלית לחרף את מערכות ישראל.
הכרם נטוע באדמת סחף חומה, קלה יחסית, שטופה ומנוקזת היטב, ענייה בגיר חופשי ועשירה בחלוקים. הכרם ניחן במיקרו אקלים ייחודי, המצטיין בלילות קרים במיוחד גם בקיץ, דבר התורם להבשלה מאוחרת של הענבים ולבניית הארומה והצבע שלהם.
לאחרונה היקב נפתח מחדש לביקורים ולקניית יין. בימי שישי ושבת מתקיימים ביקורים בכל שעה עגולה מ־17:00-10:00.
ביקור ביקב יכול להוות פתיחה, או סיום, של טיול בסביבה: יער בריטניה, בית גוברין, שמורת נחל דולב ועוד. בגלל וירוס הקורונה כל הביקורים (גם אלה בשישי ובשבת) הם בתיאום מראש בלבד.
גם המסעדה פתוחה לקהל הרחב בשישי ובשבת. גם כאן בתיאום מראש בלבד. בימות השבוע המסעדה מארחת קבוצות (מ־10 משתתפים ויותר) בתפריט קבוע מראש ובתיאום מראש בלבד. 

משק 83, גבעת-ישעיהו, 02-9990162
נייד גדי: 052-3859926
www.hsw.co.il
sk-gadi@zahav.net.il

האוהלים הממוזגים בחאן אל על

חדש בחאן אל על ברמת הגולן,
אוהלים משפחתיים ממוזגים!

באוהלים דשא סינטטי, מזרנים, מקרר מיני בר ומזגן. בכל אוהל נכנסים בין ארבעה לשבעה אנשים.
לרשות האורחים שירותים ומקלחות משותפים ומטבחון משותף ובו מקרר, כיריים, שולחן עבודה וכיור כמו גם ברז עם מים קרים.
מחוץ לכל אוהל יש שולחנות, ספסלי ישיבה ומנגל.
בחאן ניתן להשכיר אופניים ולצאת לטיול חמורים.
המתחם נמצא 5 דקות הליכה לתחילת מסלול נחל אל על.
077-9977998
chanelal.com

למסלולים נוספים וכתבות מרתקות רכשו מנוי לארץ וטבע