ארץ וטבע 208

ארץ וטבע 208

יצא לאור בדצמבר

נאחזים בסלע

ירדן רומן נחטפה מקיבוץ בארי ונמצאת בשבי החמאס בעזה. משחר נעוריה הייתה ירדן חובבת טיפוס צוקים ואף השתתפה בתחרויות בנושא. יחד עם התאחדות המטפסים הישראלית, שמכירים את ירדן היטב, החלטנו להביא את סיפורה של ירדן בצירוף כמה מאתרי טיפוס המדהימים בישראל, המחכים ליום שתחזור מהשבי ותשוב ליהנות מההנאה שבטיפוס.

המרחב הימי

ההכרזה החגיגית של השמורה הגדולה בחוף ראש הנקרה, היא בהחלט נקודת ציון ראויה. זה שיאו של תהליך שנמשך קצת יותר מעשור שבמהלכו התגלה לפתע העושר העצום של קרקעית הים התיכון. אין לנו כאן, כפי שחשבו בתחילה, קרקעית ים של חולות נודדים הנמשכים מישראל לקפריסין. יש לנו, במרחב הים תיכוני של ישראל, עולם טבע מופלא שחייבים לשמור אותו בדיוק כמו ששומרים על הטבע ביבשה.

משפטו של שאול התרסי

בשנת 58 לסה"נ הובא למשפט ולמעצר בקיסריה השליח שאול התרסי, הוא פאולוס. על פי התיאור במעשה השליחים משפטו של פאולוס התרחש בארמון הנאה של הורדוס. בבור המים הגדול מתחת לארמון התגלו כתובות המרמזות שהבור שימש בתקופה מסוימת כבית סוהר. בימים אלה משמרים את הבור כך שהציבור יוכל להציץ לתוכו. על ארמונו של הורדוס ובית הסוהר שמתחתיו נרחיב בכתבה.

הזורעים בדמעה

הנגב המערבי הוא נס חקלאי שאין שני לו. כל תפוחי האדמה הנצרכים בארץ, רוב הירקות והפרות, חיטה, חמניות, בוטנים, פרחים – כל אלה מגיעים מאזורי הדרום החיים עשרים שנה תחת הפצצות, שחבו את האסון הגדול דווקא במוצאי חג הסוכות, חג האסיף. איך קרה ששכחנו את הנס הזה של הפרחת השממה ופריחת החקלאות, והפקרנו את אנשי האדמה, אנשי הקיבוצים והמושבים, המוציאים לחם מן הארץ.

ימי התום

ראשית ההתיישבות בנגב הייתה אחד מהמפעלים החלוציים המפוארים ביותר. גרעיני הקיבוצים תקעו יתד לאורך הגבולות, חיכו לבואם של המים. מושבי עולים ועיירות פיתוח הוקמו באזורים מרוחקים, בסביבה שהייתה פעמים רבות עוינת ודלת שירותים. כך נראו בעיני צלמי הסוכנות היהודית ולימים מרכז ההסברה ההיאחזות הבראשיתית בקרקעות הנגב.

מצבת הליודורוס

סיפורו של הליודורוס שבא לחמוס את אוצרות המקדש עבור המלך סלואקוס הרביעי, וגורש על ידי פרש מיסתורי ושני מלאכים מופיע בפירוט רב בספר מקבים ב'. לפני מספר שנים נרכשה על ידי פילנתרופ אמריקאי מצבה יוונית שבה מסופר על מינויו של הליודורוס על ידי המלך סלואקוס. בשנת 2005 התגלו עוד שני חלקים מהמצבה הזאת. סיפורה של המצבה הייחודית הזו המוצגת במוזיאון ישראל.