אנשי המדבר

טיולי רמון

אוהד רחילוביץ הגיע למצפה רמון לפני עשרים שנה, לאחר שסגר עסק לטיולי ספארי בבוצואנה ובנמיביה. עודד שיקלר, ילד תל אביבי שהתאהב במדבריות אוסטרליה והודו, נחת לפני שבע עשרה שנה במצפה רמון והצטרף לאוהד. השניים החליטו להקים עסק שכולו אהבה למדבר הישראלי, בעיקר לאזור מכתש רמון וההר הגבוה של הנגב.
החברה שהקימו — רמון תיירות מדבר — מנסה לחבר את המטיילים לאהבה של עודד ואוהד למדבר ולטבע הייחודי שמתקיים בו. יחד עם עוד מאנשי המדבר של מצפה רמון הם עוסקים בטיולי ג'יפים, פעילויות סנפלינג, תצפיות אסטרונומיה בשמיים הנקיים מעננים של חודשי הקיץ בהר הגבוה, בלינת שטח ובארוחות גורמה. הקורונה תפסה אותם בשיא הפעילות. "חודשיים ראשונים היו טובים", אומר אוהד. "המדבר היה שקט. ריק מאנשים. פתאום ראיתי בעלי חיים בשפע. לא רק יעלים, אלא פראים, ראמים ששוחררו לטבע, שועלים ושלל חיות המדבר שמסתתרות בדרך כלל מאנשים". חודשיים נהדרים. "אבל, לאחר פתיחה קצרה מצב החירום חזר. חברות ביטלו מטיילים נעלמו ומה שהיתה צריכה להיות שנת שיא בפעילות הפכה לשנה ללא פרנסה. אני אוהב את הטיילות המדברית, חי ונושם אותה ומקווה שנדע לשרוד גם את התקופה הקשה הזו ולהתארגן מחדש, ביצירתיות של מקום שיודע לשרוד גם בתנאים קשים".

רמון תיירות מדבר
www.ramontours.com
052-3962715

טיולי קיץ בהר הגבוה של הנגב

בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים האקלים בהר הנגב הגבוה, דווקא בקיץ, הוא נעים ביותר. בערבים אפילו צריכים אפודה או סוודר קל. דווקא העונה הזו, הפחות מטויילת, היא זמן לצאת ולטייל בהר — להתאים את שעות ומקומות הטיול וליהנות מחווית מדבר אמתית.

יום סיור ג'יפים בהר הנגב יכול לגלות לנו את צפונות המקום הנפלא הזה. נצא בבוקר לנחל צין, גדול נחלי הר הנגב, ונבקר במעיין הפלא המטפטף כל השנה — עין עקב. הליכה קצרה תביא אותנו למקום נהדר לרחצת בוקר. משם נעשה עיקוף קל דרך הכביש ונעלה דרך רמת נפחא למחפורות הצינים — מערכת מערות חצובות בסלע שנועדה לשמש לאגירת נפט שעבר בקו צינור הנפט מאילת לאשקלון. למזלה של הסביבה, המאגורות חלחלו והרעיון לא היה ישים. אבל המנהרות הענקיות, שג'יפ נכנס אליהם בקלות, הן בהחלט נקודת ביקור מעניינת.
ניסע עכשיו לאורך ציר הנפט ונרד למכתש רמון במעלה נוח, בפינה הצפון־מערבית של המכתש. מעלה קשה מעט, אבל התצפית ממנו אל המכתש מרגשת. משם ניסע דרך בקעת מחמל לחאן סהרונים. בדרך נעבור ליד אבני המיל הרומיות הניצבות במכתש (סלפי עם אבן מיל חובה). מהחאן ניסע להר גוונים, שממנו תצפית פנורמית יפה על המכתש. ואם בגוונים עסקינן אז נסיים בציר צבעי הרמון: פרויקט ייחודי של שיקום המחצבות של מצפה רמון והפיכתן לגן לאומי חדש.
כוכבים בחוץ
אין מקום טוב יותר לתצפית כוכבים מאשר בקיץ בתוך מכתש רמון. אין כאן זיהום אוויר, אין אורות מסביב. שיחה על כוכבי מרום בלווי תצפיות בעזרת טלסקופים גדולים ומשוכללים זו אחת מחוויות המדבר המרתקות ביותר (לא לחינם אחד ממצפי הכוכבים החשובים בעולם ממוקם על שפת המכתש). כאשר הירח מלא הצפייה מתוך המכתש מדהימה. עם טלסקופים מתאימים אפשר לראות את העמקים והגבעות, את אזוריו השונים של העצם הקרוב ביותר אלינו ביקום.
לאחר התצפית נדליק מדורה ונקנח בארוחת ערב טעימה, תה, קפה עוגה טובה ומרשמלו.
גלמפינג, אבל בצניעות
חבילת האירוח הלילי המאובזר הגיעה גם למדברנו הקטן. גלמפינג — מלשון גלמרוס קמפינג הפך למודה עולמית. מקימים במדבר מאהל נאה עם כל השירותים — מג'קוזי דרך אוהלים מפנקים ואוהלי אוכל רחבי ידיים. דואגים למיקום נאה — בקעה חולית, צל הנחל והנה לנו אירוע מדברי יוקרתי. מבלי לעסוק במחיר, שהוא בהתאם לגלאם, זה לא מדבר. יש מאהל, יש תאורת גנרטור, ג'קוזי שאותו ממלאים מעוקב גדול — זה מעניין, אבל חוויה מדברית זה לא.
חוויה מדברית נכונה צריכה להיות צנועה יותר. כזו שלא תפחיד את חיות המדבר, תצלק את המרקם העדיין של כיסוי הקרקע ותהיה מתאימה למדברנו הקטן. החוויה המדברית מחייבת צניעות. אוהל נינוח עם מזרונים טובים, אוכל טוב שבושל בשטח, מעיין קטן שאפשר לרחוץ בו, ואפילו מקלחת פשוטה בעינינו מתאימים יותר — והחוויה הצנועה יותר גם הרבה פחות מכאיבה לכיס.

ליל אהבה במדבר

לפני עשרים וחמש שנה השיקו ארץ וטבע את אירועי ליל ירח במדבר, לילות טיול שבהם הירח, שצובע את המדבר באור לבנבנן, הופך את הטיול בלילה לחוויה מרתקת. בזמנו, האירוע הסתיים במופע שנמשך עד לזריחה. יהודית רביץ, דוויד ברוזה ועוד רבים אחרים מלאו את המדבר בשירה אדירה של אלפי המטיילים שהגיעו לאירוע. מאז נגמרו התקציבים וארץ וטבע הפסיקו לקיים את האירוע. אבל, המסלולים נותרו חווייתיים ועוצמתיים כפי שהיו בעבר.
המסלול הקלאסי הוא נחל חווארים. מי שעוד לא ירד בנחל הזה באור ירח, עם כל המשפחה, אז דחילק — הגיע הזמן. בוחרים את הימים מסביב לירח המלא (לא חייבים דווקא בט"ו באב, אפשר גם יום לפני ואחרי, וגם בחודש שלאחריו). בשעות היום נחל חווארים אינו אטרקטיבי במיוחד, אבל בלילות ירח מלא החווארים הלבנים מעצימים את אור הירח והירידה בקטע הקניוני של הנחל — הליכה של כשעתיים — היא חוויה מיוחדת.
מביני דרך יספרו לכם שכקילומטר לפני סופו של הנחל יש סדק צר בקיר הצפוני של הקניון, שאפשר לעלות בו כמאה מטרים באור הירח (בקצה הסדק הצר צריך לחזור חזרה לנחל), העצמה נאה של המסלול.
למי שכבר עבר בנחל חווארים בליל ירח, יש בהחלט אפשרויות נוספות. מסלול מעגלי בנחל נקרות, עלייה לכרבולת חררים (לא חרירים כפי שכתוב בטעות על השלט!) ועוד אפשרויות לבילוי של ליל האהבה — או כל ליל ירח אחר.
אוהד ועודד ברמון טיולים מחכים לכם. ישמחו לסייע בעצה, באירוח במדבר שלהם, בבניית מסלול מתאים לכם ובמידע עדכני לחוויה המדברית של הקיץ זה. להתראות במדבר.

רמון תיירות מדבר
www.ramontours.com
052-3962715

למסלולים נוספים וכתבות מרתקות עשו מנוי לארץ וטבע